Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / «Τίτλοι τέλους» για Άρη στο Κύπελλο – Του στέρησαν την πρόκριση ο Σαράνοφ και… το VAR (VIDEO)

AUTO MOTOSPORTS

26/01/202223:04

Τίτλοι τέλους για τον Άρη στο Κύπελλο Ελλάδος! Οι κίτρινοι… κατάφεραν να αποκλειστούν από τη Λαμία στην παράταση (1-0), αστοχώντας σε δύο πέναλτι και φωνάζοντας δίκαια για τη φάση του 64ου λεπτού, όπου η μπάλα φαίνεται να περνάει τη γραμμή.

Γράφει ThessNews-DESK

Ήρωας για την ομάδα της Λαμίας αποδείχθηκε ο κίπερ Σαράνοφ, ο οποίος κατάφερε να αποσοβήσει ουκ ολίγες επικίνδυνες καταστάσεις για τους γηπεδούχους, με αποκορύφωμα την απόκρουση στο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Αχ… αυτή η αστοχία

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να επιβάλλει από την αρχή το ρυθμό του. Στο 10ο λεπτό ο Μαντσίνι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή του Σαράνοφ, με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Αργεντινού να καταλήγει λίγο άουτ. Σε κάθε περίπτωση, ο ρέφερι υπέδειξε οφσάιντ και η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη.

Στο 14ο λεπτό ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Οι κίτρινοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπερτόγλιο από τον Μπεχαράνο. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Καμαρά, στέλνοντας την μπάλα… απελπιστικά άουτ.

Επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Τιρόνε να παίρνει ασίστ από τον Μπεχαράνο εντός της μεγάλης περιοχής του Άρη και τον Σιαμπάνη να απομακρύνει με υπερένταση το σουτ του Ισπανού. Στο 31ο λεπτό, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός της Λαμίας χρειάστηκε να αντικατασταθεί από τον Νούνιες, λόγω τραυματισμού.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για να καταγραφεί η επόμενη αξιόλογη φάση, με πρωταγωνιστή τον Εντιαγέ. Το αρχικό σουτ του Σενεγαλέζου κόντραρε στα πόδια αμυντικών της Λαμίας, ενώ το δεύτερο (δυνατό ευθύβολο) κατέληξε στην αγκαλιά του Σαράνοφ.

Πέρασε τη γραμμή;

Ο Άρης μπήκε δυνατά στην επανάληψη, με τον Καμαρά να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 στο 48ο λεπτό. Ο Μαυριτανός έπιασε δυνατή κοντινή κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι, αλλά ο Σαράνοφ αποσόβησε τον κίνδυνο για τη Λαμία.

Η απάντηση για τη Λαμία ήρθε στο 55ο λεπτό, με τον Σαραμαντά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ από κοντινή απόσταση, σουτάροντας με το «κακό» του πόδι (σ.σ. το δεξί).

Απίστευτη φάση στο 64ο λεπτό για τον Άρη. Ο Μαντσίνι μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε μία συρτή σέντρα, με την μπάλα να καταλήγει προς την εστία από πόδι αμυντικού της Λαμίας και τον Σαράνοφ να μπλοκάρει πάνω στη γραμμή. «Φωνές» από τους ανθρώπους του Άρη, που θεώρησαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Στο 72ο λεπτό ο Ματέο πήρε πολύ ωραία πάσα από τον Καμαρά μέσα στο «κουτί» της Λαμίας, όμως έχασε την ισορροπία του και δεν κατάφερε να «πιάσει» σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο 79′ ο Μαντσίνι έβγαλε «μπαλιά-ξυράφι» στον Μπρούνο Γκάμα, με το σουτ του Πορτογάλου να είναι άστοχο, καθώς δεν έπιασε «γεμάτη» την μπάλα.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων, ο Σαράνοφ μπλόκαρε το όμορφο σουτ του Αργεντινού εξτρέμ από πλάγια θέση.

Αντί για τον παράδεισο, ήρθε η… κόλαση

Στο 7ο λεπτό της παράτασης σημειώθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία για τις δύο ομάδες, με το δυνατό σουτ του Μαντσίνι να καταλήγει άουτ.

Στο 99′ ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει εύκολα την κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Στο 103′ ο Καμαρά «ξεχύθηκε» στην αντεπίθεση, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Μπρούνο Γκάμα, αλλά το σουτ του Πορτογάλου ήταν εξαιρετικά άστοχο. Δύο λεπτά αργότερα, ο κίπερ της Λαμίας είπε πάλι «όχι» σε εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.

Στο 112′ ο Μάνος κουβάλησε την μπάλα για πολλά μέτρα, τροφοδότησε τον Ιτούρμπε, με τον Παραγουανό να σουτάρει ψηλά άουτ από το ύψος τηςμεγάλης περιοχής.

Στο 118′ η Λαμία άνοιξε το σκορ, με τον Τζανετόπουλο να αξιοποιεί με όμορφη κεφαλιά το κόρνερ του Προβυδάκη.

Στο 120′ ο Ιτούρμπε έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-1, αλλά ο Σαράνοφ και πάλι δήλωσε «παρών».

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Άρης κέρδισε δεύτερο πέναλτι, σε ξεκάθαρη ανατροπή του Μπρούνο Γκάμα. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Σαράνοφ να αποκρούει και τους παίκτες του Άρη να αστοχούν στο ριμπάουντ. Οι άνθρωποι των κιτρίνων «φώναξαν» για παράβαση του κίπερ της Λαμίας, όμως ο Καραντώνης, μετά από διαβούλευση με το VAR, υπέδειξε τη συνέχιση του αγώνα και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα σφύριξε τη λήξη.

Οι συνθέσεις

Λαμία (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σαραμαντάς (85′ Άνχελ Μαρτίνεθ), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Τιρόνε (31′ λ.τρ. Νούνιες), Μπανγκουρά, Ρόμανιτς (106′ Τσούκαλος), Καραμάνος (78′ Αραμπουλί).

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (90+’ Ματίγια), Μαντσίνι (109′ Μάνος), Ματέο Γκαρσία (75′ Μπρούνο Γκάμα), Μπερτόγλιο (66′ Ιτούρμπε),Καμαρά.