Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / ΠΑΟΚ: Ο Κούρτιτς… σουτάρει υπέροχα!

AUTO MOTOSPORTS

09/02/202222:40

ΠΑΟΚ: Ο Κούρτιτς… σουτάρει υπέροχα!

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση απέναντι στην ΑΕΚ την τελευταία στιγμή με δύο εκπληκτικά γκολ των Κούρτιτς και Μιτρίτσα.

Γράφει 3dsmin@

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση απέναντι στην ΑΕΚ την τελευταία στιγμή και με δύο εκπληκτικά γκολ των Κούρτιτς και Μιτρίτσα θα βρεθεί στους 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ 6

Δεν είχε ιδιαίτερη πίεση στο ματς αφού η ΑΕΚ αν και είχε την κατοχή δεν ήταν απειλητική. Στην φάση του 1-0 με τον Σιμόες, είχε πολλά κορμιά μπροστά του και δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη αντίδραση. Είχε καλές επιλογές με την μπάλα στα πόδια.

ΛΥΡΑΤΖΗΣ 5

Ο Λουτσέσκου παρά το γεγονός ότι ο Σάστρε είχε το μομέντουμ μετά την εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό, δεν παρέκκλινε του πλάνου του και έβαλε τον νεαρό Έλληνα μπακ στην ενδεκάδα. Δεν μπήκε καλά στο ματς και έκανε κάποια λάθη που έβαλαν σε κίνδυνο τον ΠΑΟΚ.

ΣΙΝΤΚΛΕΪ 6

Ο Βραζιλιάνος μπακ άρχισε το ματς καλά, χωρίς λάθη έχοντας στο μυαλό του περισσότερο στον Λιβάι Γκαρσία. Είχε καλά ανεβάσματα αλλά δεν πήρε αρκετές φορές την μπάλα. Με την κάρτα που πήρε δεν μπορούσε να πάει όπως θα ήθελε στα μαρκαρίσματα.

ΚΡΕΣΠΟ 7

Ανήμερα των 34ων γενεθλίων του ο Ισπανός αμυντικός επέστρεψε στο βασικό σχήμα μετά από δυο ματς, παίρνοντας το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Σχεδόν αλάνθαστος και σε αυτό το παιχνίδι, που στο τέλος έγινε μέχρι και… αμυντικό χαφ.

ΙΝΓΚΑΣΟΝ 5

Ο Ισλανδός είχε αρκετές σημαντικές παρεμβάσεις στα πέριξ της περιοχής του ΠΑΟΚ και έπαιξε στα σίγουρα, δίνοντας σιγουριά στην άμυνα που δεν «πατούσε» καλά στο πρώτο μέρος. Σοβαρός στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

ΤΣΙΓΓΑΡΑΣ 6

Πολλά χιλιόμετρα και δουλειά που δεν φαίνεται στο «γυμνό» μάτι από τον νεαρό χαφ. Κάλυψε χώρους και είχε έδωσε καλές καλύψεις στον άξονα όταν η ΑΕΚ προσπάθησε να «φορτώσει» το κέντρο της.

ΚΟΥΡΤΙΤΣ 8

Ο Σλοβένος παίζει ασταμάτητα και στο πρώτο μέρος φάνηκε σαν να παίζει στο… ρελαντί, αν και ο χαρακτήρας του αγώνα δεν ήταν ο ανάλογος. Για μια ακόμα φορά ήταν σχεδόν… εξαφανισμένος για 94 λεπτά αλλά βάζει ένα απίθανο γκολ και δίνει ουσιαστικά την πρόκριση στον ΠΑΟΚ. Απίστευτος!

ΝΤΟΟΥΓΚΛΑΣ 5

Με πολλά σκαμπανεβάσματα η απόδοση του Βραζιλιάνου, που φάνηκε ξανά πως παίζοντας πιο πίσω στο γήπεδο αισθάνεται πιο οικεία. Άπλωσε καλά το παιχνίδι, απλά και πάλι δεν ήταν τόσο προσεκτικός στα μαρκαρίσματα.

Α. ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ 5

Στο πρώτο ημίχρονο με εξαίρεση 1-2 ξεσπάσματα λεπτού δεν υπήρχε στο ματς και έβγαλε έναν ανεξήγητο εκνευρισμό που το εμπόδισε να βγάλει τα στοιχεία του στο γήπεδο. Δικαιολογημένα αντικαταστάθηκε από τον Λουτσέσκου…

ΜΠΙΣΕΣΒΑΡ 7

Κινητικός ο Σουριναμέζος στο πρώτο μέρος, αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό του ΠΑΟΚ σε ότι έκανε επιθετικά. Τα έδωσε όλα μέχρι την τελευταία στιγμή στο γήπεδο και κινήθηκε σε όλο το μήκος και πλάτος γηπέδου.

ΑΚΠΟΜ 6

Ένα ακόμα ματς με πολλές μονομαχίες ειδικά στον αέρα με τον Μήτογλου και τον Τζαβέλλα για τον Άγγλο φορ. Δεν σταμάτησε να τρέχει παρά το γεγονός ότι το ματς στράβωσε μετά το 83ο λεπτό και το γκολ του Σιμόες.

ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ 7

Έστω και με έναν… εξτρίμ τρόπο ο Ρουμάνος κόουτς πήρε μια πρόκριση εκμεταλλευόμενος την τεράστια ποιότητα του Κούρτιτς. Πήγε το παιχνίδι σε low tempo, που βόλευε την ομάδα και στο τέλος αντί να αποκλειστεί, μετά από μια μέτρια εμφάνιση, πήρε και την νίκη.

ΑΛΛΑΓΕΣ

ΜΙΤΡΙΤΣΑ 7

Ο Ρουμάνος μπήκε στο ματς στο 64ο λεπτό και ήταν αρκετά ορεξάτος, κινούμενος ανάμεσα στις γραμμές. Πέτυχε και το γκολ στο 95ο λεπτό που έδωσε και την νίκη και την πρόκριση στον ΠΑΟΚ.

ΣΑΣΤΡΕ 7

Έδωσε πνοή μεσοεπιθετικά με τις κούρσες του ο Ισπανός μπακ, προβληματίζοντας την αντίπαλη άμυνα μετά το 64ο λεπτό που πέρασε στο ματς. Συνεχίζει να δείχνει εξαιρετικά στοιχεία.

ΒΙΕΪΡΙΝΙΑ 6

Πέρασε στο ματς στο 82ο λεπτό και δεν είχε ιδιαίτερη επίδραση στο ματς, ζήτημα να ήρθε σε επαφή με την μπάλα 3-4 φορές.

ΜΟΥΡΓΚ

Μπορεί πέρσι στον ημιτελικό στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να έκανε την διαφορά στο 94ο λεπτό, φέτος μπήκε στο 93ο λεπτό και ο Κούρτιτς πήρε την… θέση του.