Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1: Στον τελικό με Τσόλακ! Δείτε γκολ και φάσεις (video)

AUTO MOTOSPORTS

27/04/202222:53

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1: Στον τελικό με Τσόλακ! Δείτε γκολ και φάσεις (video)

Χρυσή πρόκριση με Τσόλακ στην παράταση. Δείτε το φιλμ του αγώνα με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις σε βιντεο.

Γράφει ThessNews-DESK

Μια ακόμη συμμετοχή στον Τελικό του Κυπελλου Ελλάδος για τον Δικέφαλο του Βορρά. Χρυσή πρόκριση με Τσόλακ στην παράταση. Δείτε το φιλμ του αγώνα με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις σε βιντεο.

Στον τελικό ήδη βρίσκεται ο Παναθηναϊκός που επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό απέναντι στην Λαμία.

Ο ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου με τις απουσίες των Βιερίνια, Καντουρί, Τσιγγάρα και Ζαμπά κατεβαίνει με τον Μουργκ στην βασική ενδεκάδα.

Ευχάριστα νέα νωρίτερα σχετικά με την απόφαση του ΣτΕ που ανοίγει το δρόμο για τη Νέα Τούμπα. Δηλώσεις για την εξέλιξη και από τους Σταύρο Καλαφάτη και Κωνσταντίνο Ζέρβα.

Η εξέλιξη του επαναληπτικού

Στο 10ο λεπτό Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ παραμένουν στο 0-0 σε ενα αρκετά προσεκτικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες.

Συμπληρώσαμε τα 20 λεπτά παιχνιδιού με το σκορ να ειναι στο 0-0. Χωρίς μεγάλες φάσεις ο αγώνας.

Στο 24ο λεπτό το πρώτο σουτ με καλές προϋποθέσεις από ΠΑΟΚ με τον Σίντκλει όμως πέρασε εκτός εστίας του Βάτσλικ.

Στο 35ο λεπτό νέα επίθεση του ΠΑΟΚ με τον Αουγκούστο να σουτάρει γλυκά με το αριστερό αλλά η μπάλα βγήκε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο του Ολυμπιακού.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους για τον Ολυμπιακό με τον Γιώργο Μασούρα και τον Πασχαλάκη να αποκρούει ενστικτωδώς

Ο διατητής χάρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σισέ με αποτέλεσμα να υπάρξει ένταση με Λουτσέσκου και Ζίφκοβιτς. Ο διαιτητής ξεκαθάρισε στον αμυντικό του Ολυμπιακού ότι την επόμενη φορά θα τον στείλει στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα

Φελίπε Σοάρες αντί του τραυματισμένου Μπίσεσβαρ στο κέντρο του γηπέδου με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου.

Πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ στο 48ο λεπτό. Σέντρα Μουργκ από τα δεξιά, κεφαλιά Άκπομ η μπάλα εκτός εστίας.

Στο 66ο λεπτό ο ΠΑΟΚ απειλεί ξανά με τον Μιτρίτσα με τον Βάτσλικ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 72ο λεπτό. Ο Σοάρες από τα δεξιά εξαπολύει κεραυνό όμως ο Βάτσλικ είναι και πάλι εκεί.

Στην επόμενη φάση διπλή ευκαιρία για Ολυμπιακό με Μασούρα και Ροντρίγκεζ. Παραμένει το 0-0.

Νέα μεγάλη φάση για τον Δικέφαλο με τον Σοάρες. Κλέβει την μπάλα στο κέντρο και από τα 50 μετρά προσπαθεί να κρεμάσει τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού που αποκρούει την τελευταία στιγμή.

Μεγάλες συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά. Παρέμεινε το 0-0 και ο ημιτελικός πάει στην παράταση.

Στο 103ο λεπτό του αγώνα ο Ολυμπιακός κερδίζει πέναλντι. Ο Πασχαλάκης έπεσε στα πόδια του Ελ Αραμπί. Δεν βρήκε μπάλα αλλά τα πόδια του επιθετικού του Ολυμπιακού με τον διαιτητή να χρειάζεται το  VAR για να δειξει την άσπρη βούλα.

Ο Ελ Αραμπί εκτέλεσε και 1-0.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκει την ισοφάριση με τον Τσόλακ. Ο Σβαμπ έκανε την σέντρα, ο Ολιβέιρα με εξαιρετική πάσα πάρε-βάλε έδωσε στον Τσόλακ που έκανε το 1-1 και το προβάδισμα πρόκρισης στον Δικέφαλο.