Καλησπέρα σας από το γήπεδο της Τούμπας. Μέσα από το ThessNews θα παρακολουθήσετε Live την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη.

Στο γήπεδο της Τούμπας βρίσκονται ο Στέλιος Στεργιάδης και ο Βασίλης Μελίδης και θα σας μεταφέρουν ό,τι συμβεί στο σούπερ ντέρμπι.

Η πρώτη βόλτα των παικτών του Άρη στον αγωνιστικό χώρο, με τον Θόδωρο Καρυπίδη παρόντα

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης – Τέιλορ, Σίντκλεϊ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης – Κούρτιτς, Σβαμπ – Μουργκ, Μπίσεσβαρ, Α. Ζίφκοβιτς – Σβιντέρσκι.

Άρης (4-2-3-1): Κουέστα – Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα – Σάσα, Τζέγκο – Ματέο Γκαρσία, Εντιαγέ, Μαντσίνι – Καμαρά.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες – Η ατμόσφαιρα στην Τούμπα

Μικρή καθυστέρηση για την έναρξη του αγώνα μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα και τους πυρσούς στη Θύρα 4.

Η περιγραφή του αγώνα

1′

Ξεκίνησε το παιχνίδι στην Τούμπα

4′

Διακοπή λίγων δευτερολέπτων για καπνογόνο που έπεσε στον αγωνιστικό χώρο.

5′

Πρώτη φάση στο παιχνίδι για τον Άρη. Δυνατό σουτ του Μαντσίνι εκτός της μεγάλης περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

8′

Αδύναμο σουτ του Κούρτιτς από τα πλάγια, μπλοκάρει ο Κουέστα.

13′

Ωραία συνεργασία του Μουργκ με τον Σβιντέρσκι, ο Πολωνός πιάνει το σουτ, για να απομακρύνει ο Κουέστα.

17′

Ο Σάσα δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση, μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

17′

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Καμαρά. Ο Μαυριτανός βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, σούταρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα αουτ.

19′

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι στιγμής. Ο Κούρτιτς εκτέλεσε φάουλ σε κοντινή απόσταση από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να τραντάζει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουέστα, με μικρή παρέμβαση και του κίπερ του Άρη.

31′

Ο Εντιαγέ τοποθετείται πολύ καλά μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, κάνει μία ντρίμπλα και σουτάρει απο πλεονεκτική θέση, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη.

36′

Ο Μαντσίνι παίρνει μέτρα από τον Βαρέλα, εισέρχεται στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά δεν καταφέρνει κάτι παραπάνω, με την μπάλα να καταλήγει άουτ ύστερα από σύγκρουση με τον Πασχαλάκη.

38′

Ο Καμαρά κινείται με ταχύτητα από τα δεξιά, βγάζει τη σέντρα, με τον Ματέο Γκαρσία να πιάνει καρφωτή κεφαλιά και τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση.

41′

ΓΚΟΛ για τον ΑΡΗ: Φοβερό σλάλομ από τον Εντιαγέ, δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Μαντσίνι κι εκείνος με άψογο πλασέ γράφει το 0-1 για τον Άρη στην Τούμπα.

45+1′

Κίτρινη κάρτα ο Τέιλορ για φάουλ

Λήξη ημιχρόνου στην Τούμπα, ο Άρης προηγείται με 0-1 με το γκολ του Μαντσίνι από το 41ο λεπτό.

Δείτε ΕΔΩ το γκολ του Ντανιέλ Μαντσίνι

Σχόλιο Βασίλη Μελίδη: Ο Άρης ειναι ξεκάθαρα μεταμορφωμένος σε σχέση με το ματς της περασμένης αγωνιστικής. Αποδεικνύει την κλάση του ο Μπαντού Εντιαγέ, ο οποίος δεν αγωνίζεται στη φυσική του θέση, αλλά ειναι ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου.

Σχόλιο Στέλιου Στεργιάδη: Κακό πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Μπορεί να έχασε ευκαιρίες, αλλά έκανε πολλά αβίαστα λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι… ψάχνεις να βρει κάποιον διακριθέντα στο πρώτο ημίχρονο. Θα μπορούσε να προηγηθεί, όμως δεν είναι αυτή εικόνα ομάδα στο πρώτο ημίχρονο.

46′

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, ο Λουτσέσκου βάζει τον Καντουρί στη θέση του Μουργκ.

47′

Ο Άρης χάνει ευκαιρία για το 0-2, όμως ο Μάντεν δίνει (λαθεμένα) οφσάιντ και η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη

50′

O Ζίβκοβιτς κάνει μία επέλαση από τα δεξιά, επιχειρεί μία σέντρα-σουτ, με την μπάλα να πηγαίνει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα και μετά να καταλήγει άουτ.

57′

Ο Άρης βγαίνει στην αντεπίθεση, η μπάλα καταλήγει στα πόδια του Καμαρά, με τον Μαυριτανό να σουτάρει άουτ.

61′

Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα οι Μίτριτσα και Άκπομ, έξω οι Σβαμπ και Σβιντέρσκι.

64′

Σύγχυση μέσα στην άμυνα του Άρη, τελικά οι παίκτες των κιτρίνων καταφέρνουν να διώξουν την μπάλα.

67′

Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα περνάει στη θέση του σκόρερ Μαντσίνι.

68′

Τεράστια ευκαιρία για το 1-1. Σέντρα Ζίβκοβιτς, σκαστή κεφαλιά του Κούρτιτς, απομακρύνει σωτήρια ο Κουέστα.

Δυνατή βροχή στην Τούμπα

71′

Κίτρινη κάρτα στον Ματέο Γκαρσία για σκληρό φάουλ στον Ζίβκοβιτς.

73′

Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Ο Ματίγια αντί του Εντιαγέ, ο Μάνος αντί του Καμαρά.

79′

Σουτ του Μιτρίτσα, η μπάλα χτυπάει στο σώμα του Σάσα. Ζητούν χέρι οι του ΠΑΟΚ, ο Μάντεν δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.

82′

Ο Λύρατζης περνάει στη θέση του Τέιλορ.

85′

Κίτρινη κάρτα στον Ζίβκοβιτς για διαμαρτυρία.

90′

Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε περνάει στη θέση του Ματέο Γκαρσία.

92′

Διακοπή στην Τούμπα. Εισβολή των οπαδών του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο. Εξαιρετικά τεταμένη η ατμόσφαιρα.

21:52 Σύμφωνα με πληροφορίες, δεν υπάρχει ακόμη απόφαση για οριστική διακοπή. Για την ώρα φαίνεται ότι ο διαιτητής θα περιμένει κάποιο χρονικό διάστημα να φύγει ο κόσμος και να καθαριστεί το γήπεδο.

UPDATE 21:56 Σύμφωνα με πληροφορίες οδιαιτητής ενημέρωσε ότι σε λίγο θα βγουν για να παιχθεί ένα λεπτό και να λήξει το ματς

UPDATE 21:58 Ο διαιτητής -σύμφωνα με τον κανονισμό που λέει ότι αν υπάρξει εκκένωση σε 60 λεπτά – συνεχίζει το παιχνίδι. Ο Μάντεν ζήτησε την εκκένωση του γηπέδου, κάτι που έγινε, και λογικά σε λίγα λεπτά οι δύο ομάδες θα βγουν από τα αποδυτήρια για να παιχθούν τα εναπομείναντα λεπτά.

UPDATE 22:04 Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και θα παιχθεί το εναπομείναν ένα λεπτό.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Άρης φεύγει νικητής από την Τούμπα με σκορ 0-1, με το γκολ του Μαντσίνι στο 41 λεπτό. Σε κάθε περίπτωση, το αγωνιστικό κομμάτι περνάει σε δεύτερη μοίρα, καθώς τα επεισόδια που έλαβαν χώρα αποτέλεσαν μία «μαύρη σελίδα» για το ελληνικό ποδόσφαιρο.