Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / Με αύρα Μπούργος… 3-0 ο Άρης τον Ατρόμητο (VIDEO)

AUTO MOTOSPORTS

23/02/202220:06

Με αύρα Μπούργος… 3-0 ο Άρης τον Ατρόμητο (VIDEO)

Οι κίτρινοι ήταν καταιγιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

Γράφει ThessNews-DESK

Πραγματοποιώντας μία μεστή εμφάνιση και λύνοντας εμφατικά το φετινό πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, ο Άρης επικράτησε με 3-0 του Ατρόμητου, στο ντεμπούτο του Χερμάν Μπούργος στον πάγκο του, και παρέμεινε ζωντανός στη μάχη εισόδου στην πρώτη εξάδα.

Η ομάδα του Μπούργος ήταν επιβλητική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Ατρόμητο να περιορίζεται σε ρόλο… θεατή και το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Καθολικά κυρίαρχος ο Άρης, ούτε σουτ… από τον Ατρόμητο

Ο Άρης μπήκε από την αρχή με σκοπό να κυριαρχήσει εντός των τεσσάρων γραμμών. Στο 3ο λεπτό ο Ματίγια έβγαλε γλυκιά σέντρα, ο Σάσα έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Σε κάθε περίπτωση, όμως, ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-0. Ο Ματίγια έβγαλε κάθετη στον Καμαρά, ο Μαυριτανός άγγιξε την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα πόδια του Γιαννιώτη, που απομάκρυνε με υπερένταση.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στο 9′. Ασίστ του Εντιαγέ στον Σούντγκρεν, ο Σουηδός μπήκε στην περιοχή, σούταρε και ο κίπερ του Ατρόμητου αποσόβησε εκ νέου τον κίνδυνο.

Στο 14′ ο Μαντσίνι ελίχθηκε ωραία εκτός της μεγάλης περιοχής, έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ και ο Γιαννιώτης υποχρεώθηκε σε όμορφη απόκρουση.

Στο 23′ ο Μαντσίνι είδε τον Σάσα στον άξονα, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ατρόμητου, ο Βραζιλιάνος επιχείρησε ένα συρτό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 28′ ο Καμαρά βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γιαννιώτη μέσα στην περιοχή του Ατρομήτου, πλάσαρε με ψυχραιμία, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Όμως, μετά από έλεγχο στο VAR, ο Μαυριτανός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ιτούρμπε είχε την έμπνευση να εξαπολύσει έναν «κεραυνό» από μακρινή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη. Ανάλογη ευκαιρία έχασε ο Καμαρά (εντός περιοχής αυτή τη φορά) στο 34′ από πλάγια θέση.

Στο 38′ ο Άρης ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Εντιαγέ μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου, με τον Ευαγγέλου, μετά από διαβούλευση με το VAR, να δείχνει «παίζετε».

Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Άρη στο 41′. Ο Καμαρά, ύστερα από σύγχυση μέσα στην περιοχή των Περιστεριωτών, σούταρε με δύναμη και ο Γιαννιώτης αποδείχθηκε για μία ακόμα φορά «φύλακας-άγγελος» της εστίας των φιλοξενούμενων.

Η πολιορκία του Άρη συνεχίστηκε, με τον Σάσα στο 44′ να στέλνει την μπάλα άουτ ύστερα από δυνατό ευθύβολο σουτ

Στο 45′ ο Ιτούρμπε μπήκε σαν σίφουνας στην περιοχή, ο αμυντικός του Ατρόμητου τον γκρέμισε, με τον Ευαγγέλου να υποδεικνύει αρχικά πέναλτι και στη συνέχεια να «παίρνει πίσω» την απόφασή του, συνομιλώντας με το VAR.

Ο «γόρδιος δεσμός» για τον Άρη λύθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σούντγκρεν σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μαντσίνι και ο Αργεντινός με πλασέ στην κίνηση την έστειλε στον «ουρανό» των διχτυών του Γιαννιώτη.

Αποτελεσματικός και στην επανάληψη

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου διατηρήθηκε και στην επανάληψη. Στο 56ο λεπτό ο Καμαρά κέρδισε φάουλ σε πολύ πλεονεκτική θέση, με τον Ιτούρμπε να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Άρης διπλασίασε τα τέρματά του. Ύστερα από εκπληκτική συνεργασία του Μαντσίνι με τον Σάσα, ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γιαννιώτη, «γράφοντας» το 2-0 και δίνοντας στους κιτρίνους σαφέστατο προβάδισμα νίκης.

Στο 61΄ήρθε η πρώτη ουσιαστική τελική για τον Ατρόμητο, με τον Κουέστα να μπλοκάρει το σουτ του Ροτάριου.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη συνέχεια, με τον Κουλούρη στο 79′ να βρίσκεται μέσα στην περιοχή του Άρη σε επικίνδυνη θέση, αλλά να μην καταφέρνει κάτι καλό.

Στο 83ο λεπτό ο Άρης έφτασε σε τρίτο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Ο Ιτούρμπε πήρε ασίστ από τον Μπερτόλιο μέσα στη μεγάλη περιοχή και με «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στο πάνω μέρος των διχτυών του Γιαννιώτη.

* Πολλά παράπονα είχαν οι άνθρωποι του Άρη από τη διαιτησία του Ευαγγέλου.

* Στο 19ο λεπτό του αγώνα εμφανίστηκε στον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου η μορφή του Άλκη με το μήνυμα «Αθάνατος». Όπως ενημέρωσε η ΠΑΕ Άρης, αυτή η ενέργεια θα λαμβάνει πλέον χώρα κάθε εντός έδρας παιχνίδι των κιτρίνων. Ο κόσμος ξέσπασε σε χειροκροτήματα, με το σύνθημα «Άλκη ζωντανός, για πάντα Αρειανός» να δονεί τις εξέδρες του «Κλεάνθης Βικελίδης».

Δειτε εδώ το 1-0 από τον Μαντσίνι

Δείτε εδώ το 2-0 και πάλι από τον Μαντσίνι

Δείτε εδώ το 3-0 από τον Ιτούρμπε

Οι συνθέσεις

Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα (80′ Λούμορ), Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε (86′ Σάκιτς), Εντιαγέ (70′ Μπερτόλιο), Μαντσίνι (70′ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά.

Ατρόμητος (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας (54′ λ.τρ. Παπαδόπουλος), Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο (64′ Τζοβάρας), Έρλινγκμαρκ, Σάλομον (71′ Ντένιτς), Μουνίθ, Ροτάριου (64′ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης, Κλωναρίδης (71′ Άλιμπεκ).