Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / Ματσάρα στο «Βικελίδης», αλλά… έλειψε το γκολ (0-0)

AUTO MOTOSPORTS

20/02/202221:44

Ματσάρα στο «Βικελίδης», αλλά… έλειψε το γκολ (0-0)

Ο Άρης είχε τις δύο μεγάλες ευκαιρίες της αναμέτρησης, όμως δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ.

Γράφει ThessNews-DESK

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το μεγάλο ντέρμπι του «Κλεάνθης Βικελίδης» ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη, παρά το γεγονός ότι αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για το γκολ.

Οι κίτρινοι προτίμησαν να δώσουν χώρο στο Δικέφαλο και χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, με τις δύο μεγάλες ευκαιρίες του αγώνα να ανήκουν στον Άρη.

Το τελικό 0-0 αφήνει σίγουρα ικανοποιημένο τον ΠΑΟΚ (από βαθμολογικής άποψης), ενώ αντίθετα κρίνεται αρνητικό στην προσπάθεια των κιτρίνων για είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο μέρος

Ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να δώσει χώρο στον ΠΑΟΚ και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Μάλιστα, οι κίτρινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Καμαρά έγινε αποδέκτης της μπάλας, πλάσαρε τον Πασχαλάκη, ο κίπερ του ΠΑΟΚ απέκρουσε με υπερένταση, με τον Εντιαγέ να σουτάρει στο ριμπάουντ και τον Μιχαηλίδη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 13ο λεπτό ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να φτάσει κοντά στο γκολ. Ο Ζαμπά μπήκε στην περιοχή του Άρη, σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς του Άρη και στην εξέλιξη της φάσης ο Άκπομ πλάσαρε άουτ.

Τη σκυτάλη των ευκαιριών πήρε ο Άρης στο 25ο λεπτό. Οι κίτρινοι αναπτύχθηκαν ωραία, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ματέο Γκαρσία λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Δικεφάλου, με τον Αργεντινό να πιάνει ένα δυνατό ευθύβολο σουτ και τον Πασχαλάκη να υποχρεώνεται σε μεγάλη απόκρουση.

Στο 34′ ο Ζαμπά πήρε μία μπαλιά στον κενό χώρο έχοντας προϋποθέσεις για μία επικίνδυνη φάση, όμως δεν κατάφερε να περάσει τον Φαμπιάνο.

Στο 35′ ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Μαντσίνι έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, όμως δεν απειλήθηκε ο Πασχαλάκης.

Στο 43′ ο Τσιγγάρας έπιασε ένα καλό σουτ λίγο έξω από το «κουτί» του Άρη, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Η μεγάλη ευκαιρία του Σάσα

Ο Άρης μπήκε δυνατά στην επανάληψη, με τον Καμαρά να φτάνει κοντά στο 1-0 στο 47ο λεπτό. Ο Μαυριτανός συνδυάστηκε ωραία με τον Ματέο Γκαρσία, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 56′ ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει. Ο Ζίβκοβιτς «έσπασε» ωραία την μπάλα στον Μπίσεσβαρ στο ύψος του πέναλτι, ο Σουριναμέζος σούταρε απευθείας και η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά μακριά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κουέστα.

Στο 60ο λεπτό ο Άρης κέρδισε φάουλ σε πολύ πλεονεκτική θέση, με τον Μπριχ να υποδεικνύει χέρι του Βιεϊρίνια ακριβώς πάνω στη γραμμή. Ο Ματίγια ανέλαβε την εκτέλεση, με την μπάλα να σταματάει στο τείχος των παικτών του ΠΑΟΚ.

Τεράστια ευκαιρία για τους κίτρινους στο 65′. Από εκτέλεση κόρνερ ο Σάσα πετάχτηκε μόνος του μέσα στη μικρή περιοχή του Δικεφάλο, με την κεφαλιά του να περνάει ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Συνεχής η πίεση του Άρη σε αυτό το πεντάλεπτο, με τον Μπερτόλιο να σεντράρει στο 68′ και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει την κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Στο 77′ από λάθος των παικτών του Άρη βγήκε σε ευνοϊκή θέση ο Τσόλακ (που είχε περάσει μόλις ως αλλαγή στη θέση του Άκπομ), όμως ο Κουέστα κατάφερε να του πάρει «την μπουκιά από το στόμα».

Δύο λεπτά αργότερα, ο κίπερ του Άρη αποσόβησε με υπερένταση το ωραίο σουτ του Ζίφκοβιτς.

Το υπόλοιπο του αγώνα κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση, με εξαίρεση ένα σουτ των παικτών του Άρη στις καθυστερήσεις, που κόντραρε πάνω στους αμυντικούς του ΠΑΟΚ.

Εξαιρετική η διαιτησία του Γερμανού διαιτητή Φέλιξ Μπριχ.

Οι συνθέσεις

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα , Ματίγια, Σάσα, Μαντσίνι (85′ Μάνος), Εντιαγέ (63′ Μπερτόλιο), Ματέο Γκαρσία (62′ Ιτούρμπε), Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Βιεϊρίνια (76′ Σίντκλεϊ), Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας (81′ Κούρτιτς), Σοάρες (65′ Αουγκούστο), Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (66′ Ελ Καντουρί), Άκπομ (75′ Τσόλακ).