Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / «Έβγαλε σφυγμό» ο Άρης, 0-2 στο Αγρίνιο (VIDEO)

AUTO MOTOSPORTS

30/01/202217:07

«Έβγαλε σφυγμό» ο Άρης, 0-2 στο Αγρίνιο (VIDEO)

Οι κίτρινοι θύμισαν τον… παλιό καλό τους εαυτό, όντας ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους και σκορπίζοντας αισιοδοξία για αγωνιστική ανάκαμψη στη συνέχεια της φετινής Superleague.

Γράφει ThessNews-DESK

Παρουσιάζοντας ένα σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με αυτό της τελευταίας περιόδου, ο Άρης πέτυχε ένα σημαντικό διπλό επί του Παναιτωλικού με 0-2, χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι.

Οι Σιαμπάνης, Ματίγια και Εντιαγέ αποτέλεσαν τους ακρογωνιαίους λίθους των Θεσσαλονικέων, συμβάλλοντας καθοριστικά στη διαμόρφωση του θετικού αποτελέσματος.

«Μεταμορφωμένος» και… εύστοχος

Ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι, με σκοπό να το «καθαρίσει» από νωρίς και ο Εντιαγέ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Φλόρες στο 3ο λεπτό. Ο Ματίγια ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Ισπανό να είναι ψύχραιμος και να ανοίγει το σκορ για τους κίτρινους.

Στο 10ο λεπτό ο Παναιτωλικός ισοφάρισε σε 1-1, όμως ο Τζήλος ακύρωσε σωστά το γκολ ως οφσάιντ.

Η ομάδα του Μάντζιου ήταν εμφανώς καλύτερη, δοκιμάζοντας σουτ κατά της εστίας του Μελίσσα, στοιχείο που έλειψε στα προηγούμενα παιχνίδια. Οι κίτρινοι είχαν ως κινητήριους μοχλούς τους Μαντσίνι και Εντιαγέ, με τον Αργεντινό να κερδίζει δεύτερο πέναλτι στο 18′. Ύστερα από διαβουλεύσεις, ο Καμαρά πήρε την μπάλα για την εκτέλεση. Ο Μαυριτανός ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα», κάνοντας το 0-2 και δίνοντας στους Θεσσαλονικείς σαφές προβάδισμα νίκης.

Στο 24ο λεπτό ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη μείωση του σκορ, με τον Καρέλη να μπαίνει στην περιοχή των κιτρίνων, να σουτάρει υπό πίεση και τον Σιαμπάνη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Έλληνας επιθετικός έκανε νέα προσπάθεια για γκολ, όμως ο Σιαμπάνης είπε και πάλι «όχι». Είχε προηγηθεί μία σέντρα από τον Αποστολάκη, που βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού της εστίας του Άρη.

Στο 38′ οι παίκτες των γηπεδούχων ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Εντιαγέ εντός της περιοχής του Άρη, όμως ο Τζήλος έδειξε «παίζετε».

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη για το 0-3 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το φαλτσαριστό σουτ του Μπρούνο Γκάμα να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει το «βολ πλανέ» του Ντουάρτε, από τη σέντρα του Αποστολάκη.

Με τη λήξη του πρώτου μέρους, οι άνθρωποι του Παναιτωλικού – με… πρωτεργάτη τον προπονητή Γιάννη Αναστασίου (σ.σ. παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα) – περικύκλωσαν τον διαιτητή Τζήλο, διαμαρτυρόμενοι έντονα.

Έκανε συντήρηση στην επανάληψη

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τζήλος έδειξε κόκκινη κάρτα στον τεχνικό διευθυντή του Παναιτωλικού, Μάκη Μπελεβώνη, για τις διαμαρτυρίες στην ανάπαυλα.

Η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη ανήκε στον Παναιτωλικό, με τον Σιαμπάνη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Μεντόζα στο 47′.

Ήταν σαφής η οδηγία του Μάντζιου στους παίκτες του Άρη να οπισθοχωρήσουν ως ένα βαθμό, προκειμένου να μπορέσουν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Βέβαια, οι κίτρινοι κινδύνευσαν να το πληρώσουν αυτό στο 60ο λεπτό, με το δυνατό σουτ του Μεντόζα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σιαμπάνη.

Στο 66ο λεπτό ο Καμαρά έκλεψε την μπάλα λίγο πάνω από τη μεσαία γραμμή, αυτή έφτασε στον Ματίγια και ο Ισπανός ήταν άστοχος, στέλνοντάς την άουτ. Νέα ευκαιρία για τον Άρη στο 68′ ως προϊόν όμορφης αντεπίθεσης, με τον Ιτούρμπε να είναι ο τελικός αποδέκτης και να σουτάρει έξω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη συνέχεια. Στο 85ο λεπτό ο Σιαμπάνης αποσόβησε με σχετική ευκολία τον κίνδυνο που πήγε να δημιουργήσει το σουτ του Βέργου, όντας ένας εκ των διακριθέντων του Άρη στο σημερινό ματς.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν επιφύλαξαν δυνατές συγκινήσεις, με το τελικό σφύριγμα του Τζήλου να βρίσκει τους παίκτες του Άρη να πανηγυρίζουν μία νίκη ουσίας και ψυχολογίας.

Οι συνθέσεις

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μάλης, Βργκοτς (63′ Μόρσεϊ), Αντούνες, Φλόρες (84′ Τσιγγάρας), Μεντόζα, Ντουάρτε (63′ Μάρτενσον), Μπαρμπόσα (84′ Μπελεβώνης), Καρέλης (62′ Βέργος).

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια (84′ λ.τρ. Σάκιτς), Μαντσίνι (62′ Ματέο Γκαρσία), Εντιαγέ (84′ Μάνος), Γκάμα (62′ Ιτούρμπε), Καμαρά (89′ Λόπεθ).