Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / Έκανε το καθήκον του ο Άρης, 1-0 τον Ιωνικό με σφραγίδα Καμαρά (VIDEO)

AUTO MOTOSPORTS

20/12/202121:39

Έκανε το καθήκον του ο Άρης, 1-0 τον Ιωνικό με σφραγίδα Καμαρά (VIDEO)

Το γκολ-πέναλτι του Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 49ο λεπτό χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στους κίτρινους.

Γράφει ThessNews-DESK

Με τον ιδανικό τρόπο ολοκληρώθηκαν για τον Άρη οι υποχρεώσεις σε επίπεδο πρωταθλήματος για το 2021, καθώς οι κίτρινοι επικράτησαν με 1-0 του Ιωνικού στο «Κλεάνθης Βικελίδης», χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Καμαρά στο 49ο λεπτό.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου πραγματοποίησε μία πειστική εμφάνιση, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει το υπέρ της σκορ. Αντίθετα, ο Ιωνικός του Δημήτρη Σπανού (σ.σ. τιμήθηκε από τους κίτρινους πριν από την έναρξη του αγώνα) περιορίστηκε κυρίως σε παθητικό ρόλο, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι απόλυτα δίκαιο.

Αξίζει, επίσης, να σημειώσουμε ότι ο ρέφερι Διαμαντόπουλος αποτέλεσε «κόκκινο πανί» σε πολλές περιπτώσεις για τους φίλους του Άρη.

Του έλειπε μόνο το γκολ στο α’ ημίχρονο

Θυμίζουμε ότι το πρώτο ημίχρονο είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο χωρίς τέρματα, με τον Άρη να έχει ξεκάθαρη υπεροχή έναντι του Ιωνικού, αλλά να υστερεί στην τελική προσπάθεια.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα έλαβε χώρα στο 7ο λεπτό. Ο Καμαρά έγινε αποδέκτης ωραίας πάσας, έκανε το σουτ, αλλά απέκρουσε ο Χουτεσιώτης. Στη συνέχεια της φάσης ο Σάσα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 15′ ο Εντιαγέ πήρε κεφαλιά-πάσα από τον Καμαρά, με το σουτ του Σενεγαλέζου να αποκρούει σε κορνερ ο Χουτεσιώτης. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Φαμπιάνο έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Στο 27′  σε σέντρα του Ματίγια, ο Καμαρά διεκδίκησε την μπάλα με τον Χουτεσιώτη και ο Διαμαντόπουλος σφύριξε επιθετικό φάουλ, ξεσηκώνοντας διαμαρτυρίες από τις κερκίδες.

Στο 30′ ο Ιωνικός έχασε τη μοναδική καλή του ευκαιρία. Από σύγχυση μέσα στην περιοχή του Άρη η μπάλα έφτασε στον Κάνιας, ο οποίος έπιασε το σουτ με τον Κουέστα να αποκρούει σε κόρνερ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Άρη ήταν αυτή στο 41′. Ο Ιτούρμπε έκανε φοβερή ατομική ενέργεια, πέρασε και τον τερματοφύλακα, πλάσαρε και οι αμυντικοί του Ιωνικού έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Στο 44ο λεπτό αποσοβήθηκε εκ νέου επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ του Ιωνικού, με τον Χουτεσιώτη να γλιτώνει την τελευταία στιγμή το αυτογκόλ.

Δείτε εδώ το γκολ του Καμαρά

Γκολ με το καλημέρα στην επανάληψη

Ο Άρης μπήκε στην επανάληψη αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι και η υπεροχή αυτή ευοδώθηκε με το… καλημέρα.

Στο 47ο λεπτό οι αμυντικοί του Ιωνικού έκαναν ασυγχώρητο λάθος μέσα στην περιοχή τους, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μαντσίνι, κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή από τον Μύγα. Ο Καμαρά ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 1-0 για τον Άρη.

Στο 62′ ο Άρης έχασε σημαντική ευκαιρία για το 2-0. Ο Εντιαγέ έκλεψε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, έπιασε απευθείας ένα δυνατό σουτ , αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 70ο λεπτό ο Ματίγια έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, με τον αφύλαχτο – μέσα στη μικρή περιοχή – Φαμπιάνο να πιάνει κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στο επόμενο δίλεπτο ο Μπρούνο Γκάμα (που είχε περάσει ως αλλαγή στο 65′ στη θέση του δραστήριου Ιτούρμπε) έχασε δύο απανωτές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα του Άρη, με τον κίπερ του Ιωνικού να λέει «όχι» σε αμφότερες τις περιπτώσεις.

Στο 73′ ο Μάναλης βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή του Κουέστα, με τον τερματοφύλακα του Άρη να αποκρούει την προσπάθειά του και τη φάση να τελειώνει, καθώς ο Διαμαντόπουλος υπέδειξε οφσάιντ.

Στο 86ο λεπτό η μπάλα κατέληξε από κόντρα στον Μάνο, με τον επιθετικό του Άρη από πολύ πλεονεκτική θέση να μην καταφέρνει να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ιωνικός βγήκε μπροστά σε επικίνδυνη αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Λένις κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Οι παίκτες των κιτρίνων διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση στο εναπομείναν χρονικό διάστημα και το τελικό 1-0 επανέφερε τα χαμόγελα στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Αμέσως μετά το τελικό σφύριγμα του Διαμαντόπουλου, οι φίλοι του Άρη ζήτησαν επιτακτικά την πρόκριση επί του ΟΦΗ στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Θυμίζουμε ότι οι κίτρινοι δοκιμάζονται την Πέμπτη στο «Γεντί Κουλέ» (23/12, 15:00), στη ρεβάνς του υπέρ τους 3-1 για τη φάση των «16».

Οι συνθέσεις

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ (78′ Γκάνεα), Σάσα, Ματίγια (78′ Μάνος), Μαντσίνι (88′ Μπερτόγλιο), Εντιαγέ, Ιτούρμπε (65′ Μπρούνο Γκάμα), Καμαρά (88′ Κριστιάν Λόπεθ).

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό (46′ Κιάκος), Σάντσεθ, Βαλεριάνος, Κάνιας (89′ Ματσούκας), Ντάλσιο, Καμπράλ, Μύγας (89′ Βαφέας), Λένις, Μάναλης.