Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / Άρης πέντε αστέρων… σκόρπισε τον Παναιτωλικό!

AUTO MOTOSPORTS

24/10/202118:10

Άρης πέντε αστέρων… σκόρπισε τον Παναιτωλικό!

Πραγματοποιώντας μακράν την πιο μεστή φετινή του εμφάνιση, ο Άρης διέλυσε με το εντυπωσιακό 5-1 τον Παναιτωλικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στέλνοντας… σαφή μηνύματα προς όλες τις κατευθύνσεις.

Γράφει ThessNews-DESK

Οι κίτρινοι ήταν εντυπωσιακοί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και σκόραραν με πέντε διαφορετικούς παίκτες, χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία για ακόμα μεγαλύτερο σκορ (με το χαμένο πέναλτι του Ιτούρμπε στο 80′). Σκόρερ για την ομάδα του Μάντζιου οι Καμαρά, Μπερτόλιο, Σούντγκρεν, Γκάμα και Εντιαγέ.

Άρης να τον πιεις στο ποτήρι…

Ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο έζησαν οι 8.000 φίλοι του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με την ομάδα του Μάντζιου να προηγείται με το εμφατικό 4-0.

Η υπεροχή του Άρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα ευοδώθηκε με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το πέναλτι κέρδισε ο Μπερτόλιο από μαρκάρισμα του Λούι.

Στο 35ο λεπτό ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός μπήκε από τα αριστερά και με φοβερό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στο «γάμα» του Μελίσσα για το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Καμαρά έβγαλε μαγική μπαλιά στον Σούντγκρεν, αυτός μπήκε στην περιοχή και πάλι από τα δεξιά και με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε στο 44ο λεπτό με – νέο – εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα, το οποίο κέρδισε και πάλι ο Μπερτόλιο.

Ο Παναιτωλικός είχε μία αναγκαστική αλλαγή στο 23ο λεπτό (πέρασε στο παιχνίδι ο Χρήστος Μπελεβώνης αντί του τραυματία Βαρόνε), ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Νίκου Τσουμάνη. Οι παίκτες των δύο ομάδων κατέθεσαν ανθοδέσμες στο μνημείο μπροστά από τη Θύρα 3.

Θετική εμφάνιση και στην επανάληψη

Ο Άρης μπήκε με…  φόρα από το πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη ο Άρης, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 5-0 με πλασέ πάνω στη γραμμή του Εντιαγέ στο 52ο λεπτό. Είχε προηγηθεί μεγάλη ευκαιρία με τον Ματέο Γκαρσία, με την μπάλα να βγαίνει κόρνερ, από το οποίο προέκυψε το γκολ του Σενεγαλέζου.

Ο Παναιτωλικός πέτυχε το «γκολ της τιμής» στο 67ο λεπτό, με τον Βέργο να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι (5-1), ύστερα από χέρι του Τζέγκο μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Στο 78′ οι κίτρινοι κέρδισαν νέο πέναλτι. Η αρχική κεφαλιά του Μπράμπετς κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φαμπιάνο έπιασε σουτ, με παίκτη του Παναιτωλικού να κάνει χέρι. Ο Ιτούρμπε ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Μελίσσα να αποκρούει.

Στο υπόλοιπο του αγώνα είναι άξιες αναφοράς τρεις ευκαιρίες με εκφραστή τον Ντανιέλ Μαντσίνι (είχε περάσει ως αλλαγή στο 59′ στη θέση του Γκάμα), η πρώτη στο 87′ και οι άλλες δύο στις καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Εντιαγέ (59′ Σάσα), Γκάμα (59′ Μαντσίνι), Μπερτόλιο (59′ Ιτούρμπε), Ματέο (82′ Ματίγια), Καμαρά (82′ Μάνος).

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι (46′ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Μαλής (89′ Μπακαδήμας), Αντούνιες, Τσιγγάρας, Φλόρες, Βαρόνε (23′ λ.τρ. Μπελεβώνης Χρ.), Μόρσεϊ, Ντουάρτε, Βέργος (70′ Καρέλης).