Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / Άρης – ΠΑΟΚ 1-0: Στους κίτρινους το ντέρμπι με… υπογραφή Ντουκουρέ (ΦΩΤΟ+VIDEO)

17/04/202221:30

Άρης – ΠΑΟΚ 1-0: Στους κίτρινους το ντέρμπι με… υπογραφή Ντουκουρέ (ΦΩΤΟ+VIDEO)

Οι σημαντικότερες στιγμές του «ντέρμπι αιωνίων» μέσα από τη Thessnews.

Γράφει ThessNews-DESK

Με το γκολ του Ντουκουρέ στο 17ο λεπτό, ο Άρης πανηγύρισε μία δίκαιη νίκη με σκορ 1-0 επί του ΠΑΟΚ, στο «ντέρμπι αιωνίων» της 5ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Superleague.

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με αρκετές ευκαιρίες (κυρίως από τους κιτρίνους), εντάσεις και αποβολές (παικτών και προπονητών).

Διαβάστε τη συνεχή ενημέρωση από τη Thessnews

Το διαιτητικό τρίο ζεσταίνεται λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης

Παρών στο γήπεδο ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Άρης, Θόδωρος Καρυπίδης

19:15 Δεν είναι κατάμεστο το «Κλεάνθης Βικελίδης», όμως περισσότεροι από 14.000 οπαδοί του Άρη δίνουν αυτή τη στιγμή το «παρών» στο ντέρμπι.

19:25 «Άλκη ζωντανός για πάντα Αρειανός» από όλο το γήπεδο.

Πανό με νόημα από τους οπαδούς του Άρη

Εκπληκτική ατμόσφαιρα στη Θύρα 3 με την έναρξη της αναμέτρησης

1′

Ξεκινάει το ντέρμπι

10′

Ένταση μεταξύ των δύο πάγκων, ξεκίνησε από διαμαρτυρίες του Λουτσέσκου. Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του ΠΑΟΚ από τον διαιτητή.

16′

Δυνατό σουτ του Εμπακατά από τα δεξιά, αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

17′

ΓΚΟΛ Ο ΑΡΗΣ: Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά από τον Ματίγια, πετάγεται στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ ο Ντουκουρέ και κάνει το 1-0.

Δείτε εδώ το γκολ του Ντουκουρέ

24′

Ωραίο σουτ του Πάλμα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

35′

Αρκετή ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων τα τελευταία λεπτά.

37′

Ο Καμαρά φεύγει μόνος του στην αντεπίθεση, ο Μιχάι τον τραβάει και ο ρέφερι τον παρατηρείμε κίτρινη κάρτα. Κόκκινη ζητούν οι κίτρινοι (ως τελευταίος παίκτης) και… νέα ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους. Ο Πορτογάλος δείχνει κόκκινη κάρτα στον βοηθό του Λουτσέσκου (Μπάτσι) και στον Χερμάν Μπούργος. Κατεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο και ο Θόδωρος Καρυπίδης.

Δείτε τον Μπούργος να παρακολουθεί από την εξέδρα το ματς

45′

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις δείχνει ο Τζήλος

45’+1

Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη και περνάει άουτ.

45’+2

Νέα μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη σε προσπάθεια του Μαντσίνι.

Δείτε τη διπλή ευκαιρία Ματίγια και Μαντσίνι

45’+3

Ο Άκπομ μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή του Άρη, κάνει ένα χλιαρό σουτ και μπλοκάρει ο Κουέστα.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου (σχόλιο Βασίλη Μελίδη): Κυριάρχος στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης, δίκαια προηγείται με 1-0. Ο ΠΑΟΚ φαίνεται ότι έχει επηρεαστεί από τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Δεν έχουν λείψει και οι εντάσεις σε πολλές περιπτώσεις, όμως πρόκειται για το μεγάλο ντέρμπι της πόλης και τέτοιες καταστάσεις είναι σε μεγάλο βαθμό αναμενόμενες.

46′

Με αλλαγή ξεκινάει το β’ ημίχρονο ο Λουτσέσκου. Μέσα ο Ντάγκλας Αουγκούστο, έξω ο Σβαμπ.

48′

Σύγχυση στην περιοχή του Άρη, ο Κουέστα τελικά διώχνει σε κόρνερ.

58′

Ο Ματίγια εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, πετάγεται και αποκρούει σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

60′

Αλλαγές από τις δύο ομάδες. Από πλευράς Άρη, οι Γκάμα και Εντιαγέ μπαίνουν στη θέση των Ιτούρμπε και Πάλμα αντίστοιχα, ενώ ο Λουτσέσκου βάζει στο ματς τον Μπίσεσβαρ αντί του Σοάρες.

63′

Σουτ του Μιτρίτσα, μπλοκάρει ο Κουέστα

64′

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη να κάνει το 2-0. Ωραίος συνδυασμός των παικτών των κιτρίνων μέσα στην περιοχή του Δικεφάλου, ο Γκάμα πιάνει ένα κοντινό σουτ και ο Πασχαλάκης αποσοβεί με υπερένταση τον κίνδυνο.

71′

Ο Μιχάι παρατηρείται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με δέκα παίκτες μένει ο ΠΑΟΚ.

Δείτε την αποβολή του Μιχάι

74′

Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Τέιλορ αντί Σάστρε, Ίνγκασον αντί Μιτρίτσα.

78′

Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Ματέο Γκαρσία αντί Μαντσίνι, Μπεναλουάν αντί Καμαρά.

79′

Επανεμφανίζεται μετά από πολύ καιρό ο Νέλσον Ολιβέιρα για τον ΠΑΟΚ, που παίρνει τη θέση του Άκπομ.

85′

Κλείνει τις αλλαγές του ο Άρης. Μέσα ο Σούντγκρεν, έξω ο Εμπακατά.

86′

Μακρινό σουτ του Ολιβέιρα, περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κουέστα.

Σχόλιο: Λιγότερες συγκινήσεις στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης προσπαθεί να θωρακιστεί μετά την αποβολή του Μιχάι, προκειμένου να κλειδώσει τη νίκη.

90′

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ: Ο Άρης πανηγυρίζει μία νίκη ουσίας και γοήτρου, που τον κρατά στην 3η θέση του πίνακα και σε «τροχιά Ευρώπης».