Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0: Κιτρινόμαυρο βάφτηκε το ντέρμπι

AUTO MOTOSPORTS

30/10/202221:47

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0: Κιτρινόμαυρο βάφτηκε το ντέρμπι

Η εξαιρετική ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την καυτή της έδρα και πήρε την νίκη στο «ντέρμπι των Δικεφάλων».

Γράφει ThessNews-DESK

Στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι στην κατάμεστη OPAP ARENA, η παθιασμένη ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει κόντρα στον ΠΑΟΚ και να πάρει τους τρεις βαθμούς, χάρη στα γκολ των Γκαρσία και Γκατσίνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς διάθεση να πιέσουν ψηλά, παρόλα αυτά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς θα έρθει για τον ΠΑΟΚ στο 4ο λεπτό, με τον Κωνσταντέλλια να πλασάρει με το αριστερό και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 7ο λεπτό ήταν σειρά της ΑΕΚ να γίνει για πρώτη φορά απειλητική, με ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Γκατσίνοβιτς να καταλήγει σε κόρνερ. Μόλις ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι, με τον Ολιβέιρα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά.

Ο φοβερός ρυθμός συνεχίστηκε για αρκετή ώρα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πάνω κάτω στο γήπεδο και να μονομαχούν για κάθε μπαλιά. Στο 20′ ο Κοτάρσκι θα κάνει εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Αραούχο κρατώντας προσωρινά ανέπαφη την εστία του.

Στο 36ο λεπτό η πολύ υψηλή πίεση της ΑΕΚ θα αποδώσει τελικά καρπούς, αφού ο Κουλιεράκης θα κάνει κακή πάσα στον Ντάντας, ο Αραούχο θα του κλέψει την μπάλα και ο Λιβάι Γκαρσία θα εκτελέσει υποδειγματικά γράφοντας το 1-0.

Οι παίχτες του Αλμέιδα έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους έψαξαν άμεσα και δεύτερο γκολ, με τον Πινέδα να μπαίνει στην περιοχή και να αναγκάζει τον Κοτάρσκι να κάνει ακόμη μία μαγική απόκρουση στο 38′.

Το τέλος του ημιχρόνου γλίτωσε τον ΠΑΟΚ απο τα χειρότερα, με την ΑΕΚ να μην του επιτρέπει ούτε να περάσει το κέντρο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Λουτσέσκου επιχείρησε να ανεβάσει τις γραμμές της, όμως το πρέσινγκ της ΑΕΚ δεν της άφησε πολλά περιθώρια.

Στο 61ο λεπτό, ύστερα από μία περίοδο κυριαρχίας, οι γηπεδούχοι θα κρύψουν την μπάλα, με τον Ελίασον να συνδυάζετε όμορφα με τον Γκατσίνοβιτς και τον Σέρβο να εκτελεί για το 2-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να κρατάει περισσότερο την μπάλα, ψάχνοντας τρόπο να ξαναμπεί στο ματς.

Ο «Δικέφαλος του βορρά» είχε για αρκετή ώρα τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει τον Αθανασιάδη.

Στο 91′ ο Κουλιεράκης θα πιάσει κεφαλιά από καλή θέση στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η άμυνα της Ένωσης αντιμετώπισε αποτελεσματικά τον κάθε κίνδυνο στα επόμενα λεπτά και κάπως έτσι το ντέρμπι των δικεφάλων έφτασε στο τέλος τους.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα (89′ Μήτογλου), Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Πινέδα (76′ Γιόνσον), Ελίασον (82′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (82′ Μάνταλος), Γκαρσία, Αραούχο (89′ Γαλανόπουλος).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας (66′ Σβαμπ), Κούρτιτς (66′ Ελ Καντουρί), Ντόουγκλας, Νάρεϊ (66′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα.