Αρχική / AUTO MOTOSPORTS / ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 2-1: Συγκλονιστικό φινάλε στο ΟΑΚΑ – Έχασε ελέω Διαμαντόπουλου – Μεγάλες ευκαιρίες να το γυρίσει (ΦΩΤΟ+VIDEO)

AUTO MOTOSPORTS

31/10/202121:42

ΑΕΚ-Άρης το μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League. Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από τη συνεχή ενημέρωση του ThessNews.gr

Γράφει ThessNews-DESK

Ο Άρης έφυγε τελικά ηττημένος από το ΟΑΚΑ με σκορ 2-1, ελέω Διαμαντόπουλου.

Οι κίτρινοι ήταν κυρίαρχοι, είχαν ξεκάθαρα περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, περισσότερη κατοχή της μπάλας και κοίταξαν «στα μάτια» την ΑΕΚ.

Ο ρέφερι από την Αρκαδία ουσιαστικά καθόρισε το αποτέλεσμα με το ανύπαρκτο πέναλτι που υπέδειξε στο 37′ και αξιοποίησε ο Μάνταλος για το 2-0 (αλλά και με το μη καταλογισμό δεύτερης κίτρινης στον Ρότα στο 17′).

Το σκορ είχε ανοίξει ο Μήτογλου στο 16′, ενώ ο Ματέο Γκαρσία διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 73′. Η ΑΕΚ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 71′ λόγω αποβολής του Μήτογλου.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από τη συνεχή ενημέρωση του ThessNews.gr

Ως μία μεγάλη πρόκληση αντιμετωπίζουν στον Άρη το σημερινό ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (19:30), ευελπιστώντας να επαναλάβουν τις εμφανίσεις και τα αποτελέσματα της περσινής σεζόν.

Θυμίζουμε ότι στην κανονική διάρκεια της σεζόν 2020-2021, οι κίτρινοι έφυγαν με το νικηφόρο 0-2, ενώ στο αντίστοιχο παιχνίδι των πλέι-οφ έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Παράλληλα, στον Άρη ελπίζουν σε μία καλή διαιτησία του Διαμαντόπουλου, αφήνοντας πλέον στην άκρη τη δεδομένη οργή για το γεγονός ότι δεν ικανοποιήθηκε το επίσημο αίτημα για ξένο διαιτητή.

Το pre-game σχόλιο του ρεπόρτερ Άρη στο ThessNews.gr, Βασίλη Μελίδη

Η ενδεκάδα που επέλεξε ο Άκης Μάντζιος

Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκανέα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Ντιαγέ, Ματέο Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα, Μπερτόγλιο, Καμαρά.

Στον πάγκο: Ντένις, Δεληζήσης, Μαντσίνι, Ντουάρτε, Σάσα, Ιτούρμπε, Ματίγια, Σάκιτς, Χαΐροβιτς.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ

Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτγουλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι, Τάνκοβιτς, Μάνταλος, Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ

Στον πάγκο οι: Τσιντώτας, Σβάρνας, Μισλέν, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ, Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο

Η άφιξη του Άρη στο ΟΑΚΑ

Εικόνες από το ζέσταμα των κιτρίνων

Αναμένουν πολύ κόσμο στο ΟΑΚΑ

Σύμφωνα με την προπώληση των εισιτηρίων, οι άνθρωποι της ΑΕΚ αναμένουν στο αποψινό ματς περισσότερους από 25.000 φιλάθλους, κάτι που συνιστά τη μεγαλύτερη φετινή προσέλευση.  Ένα δείγμα και της δυναμικής του Άρη.

Δεύτερη καλύτερη επίθεση VS Καλύτερη άμυνα

Στο σημερινό ματς αγωνίζεται η δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος (16 γκολ έχει πετύχει η ΑΕΚ, όσα και ο Βόλος) με την καλύτερη άμυνα (ο Άρης δέχθηκε μόλις τρία γκολ σε 7 ματς).

Η Εξέλιξη Του Αγώνα

Σέντρα στο ΟΑΚΑ

1′

Μόλις στο πρώτο λεπτό χάνεται ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ρότα έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά και ο Κουέστα απέκρουσε ενστικτωδώς.

Στη συνέχεια της φάσης η ΑΕΚ ζήτησε χέρι μέσα στην περιοχή του Άρη, όμως η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

5′

Νέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ από τον Ανσαριφάρντ. Το σουτ του Ιρανού πέρασε λίγο άουτ.

7′

Ο Άρης απαντά με σουτ του Μπερτόλιο εκτός περιοχής, που απέκρουσε ο Στάνκοβιτς. Κίτρινη για τον Ρότα για φάουλ στην αρχή της φάσης.

11′

Ο Καμαρά ξέφυγε από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ματέο Γκαρσία εκτός περιοχής, με το σουτ του Αργεντινού να μπλοκάρεται από τον Στάνκοβιτς.

Η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ με τον Μάνταλο στο πρώτο λεπτό

13′

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Σουτ του Μπρούνο Γκάμα, απόκρουση από Στάνκοβιτς και το νέο σουτ των παικτών του Άρη κόντραρε σε πόδια παικτών της ΑΕΚ

16′

Γκολ για την ΑΕΚ (1-0). Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, εξαιρετικό πλασέ του Μήτογλου στην κίνηση, η μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα

17′

Ξεκάθαρο φάουλ του Ρότα στον Μπερτόλιο σε πολύ καλή θέση, που «σήκωνε» και δεύτερη κίτρινη. Ο Διαμαντόπουλος έδειξε… κόρνερ.

21′

Κίτρινη κάρτα για τον Φαμπιάνο για «φράγμα» στον Μοχαμάντι

Οι μεγάλες ευκαιρίες του Άρη που σταμάτησαν στον Στάνκοβιτς

23′

Νεα ευκαιρία για τον Άρη. Στο δοκάρι η κεφαλιά του Μπράμπετς

26′

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μισελέν περνάει στη θέση του Ρότα. Προφανώς ο Γιαννίκης βλέπει ότι οι παίκτες του Άρη «σημάδευαν» τον Ρότα, που είχε κίτρινη κάρτα.

Το γκολ του Μήτογλου

37′

2-0 για την ΑΕΚ με εύστοχο πέναλτι του Μάνταλου, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Μπράμπετς. Ιδιαίτερα αυστηρή η απόφαση του Διαμαντόπουλου.

41′

Κίτρινη κάρτα στον Τζέγκο για σκληρό μαρκάρισμα

42′

Μακρινό σουτ του Γκάνεα, διώχνει ο Στάνκοβιτς

Το δοκάρι του Άρη με κεφαλιά του Μπράμπετς

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ

Μαγική εικόνα το 2-0 με το οποίο προηγείται η ΑΕΚ, αν ρίξει κανείς μια ματιά στη στατιστική.

Πέρα, όμως, από την τύχη έχει… βάλει το χεράκι του και ο Διαμαντόπουλος. «Έκλεισε τα μάτια» στη δεύτερη κίτρινη του Ρότα στο 17ο λεπτό κι έδωσε ένα αυστηρό (ως ανύπαρκτο) πέναλτι, με το οποίο η Ένωση διπλασίασε τα τέρματά της.

Θυμίζουμε ότι η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 16′ με πλασέ του Μήτογλου κι έκανε το 2-0 στο 37′ με εύστοχο πέναλτι του Μάνταλου.

Το ανύπαρκτο πέναλντι που πήρε η ΑΕΚ

46′

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Πού Το Είδες Το Πέναλτι Διαμαντόπουλε; (VIDEO)

ΠΑΕ Άρης: «Ξεφτιλισμένοι, Δεν Έχετε Ούτε Ιερό Ούτε Όσιο»

60′

Αλλαγές για την ΑΕΚ. Στο παιχνίδι οι Λιβάι Γκαρσία και Λε Ταλέκ αντί των Τάνκοβιτς και Μάνταλου.

61′

Αλλαγές για τον Άρη. Μέσα οι Σάσα και Μαντσίνι, στις θέσεις των Τζέγκο και Γκάμα αντίστοιχα.

Καταγγελία ΠΑΕ Άρης: Προπηλακισμοί Στον Νιαρχάκο Από Μελισσανίδη Στο Ημίχρονο!

68′

Ο Καμαρά με εξαιρετική ενέργεια εκθέτει τον Μήτογλου, φεύγει μόνος στην αντεπίθεση, ο αμυντικός της ΑΕΚ τον ανατρέπει και ο Διαμαντόπουλος του δείχνει… κίτρινη αντί για κόκκινη.

69′

Ανατροπή και κόκκινη. Το VAR φώναξε τον Διαμαντόπουλο να ξαναδεί τη φάση. Εκείνος αφού βλέπει ξανά το ριπλέι μετατρέπει την κίτρινη σε κόκκινη. Εκτός γηπέδου ο Μήτογλου και με 10 η ΑΕΚ.

73′

Ο Αρης μειώνει σε 2-1 με τον Ματέο Γκαρσία. Σέντρα από τον Σούντγκρεν, φοβερή κεφαλιά του Αργεντινού και… 2-1

76′

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη να ισοφαρίσει. Μετά από σύγχυση στην περιοχή, ο Καμαρά έκανε το πλασέ και οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

77′

Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Τζαβέλλας αντί Σιμάνσκι και Αραούχο αντί Ανσαριφάρντ για την ΑΕΚ, Ιτούρμπε αντί Εντιαγέ για τον Άρη

Η αποβολή του Μήτογλου

Το γκολ του Ματέο Γκαρσία

78′

Σκληρό φάουλ του Σιμόες λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, καταλογίζεται από το διαιτητή, αλλά του χαρίζεται η κίτρινη κάρτα.

85′

Αυτή τη φορά δε γλιτώνει την κίτρινη ο Σιμόες (εμπόδισε την εκτέλεση φάουλ από τον Άρη)

Η μεγάλη ευκαιρία του Άρη για την ισοφάριση

88′

Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Χαΐροβιτς, έξω ο Μπερτόλιο

89′

Μακρινό σουτ από τον Μαντσίνι, δε δυσκολεύεται να μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς

90′

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις δείχνει ο τέταρτος

93′

Ο Ιτούρμπε «πετάει στα σκουπίδια» την όμορφη πάσα του Ματέο Γκαρσία, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ

95′

Από μία κίτρινη σε Τζαβέλλα και Καμαρά για τη μεταξύ τους αψιμαχία. Κίτρινη και στον Ιτούρμπε. Και στον Βρανιες.

98′

Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Σύγχυση στην περιοχή της ΑΕΚ, εξ επαφής ο Σάσα τη στέλνει ψηλά άουτ.